Gdańsk 15 °C
 • Pomoc dla niepełnosprawnych
 • kontrast Kontrast
  Change language Sprache ändern изменить язык Zmień język

  Dzieci zwolnione z testów - nowe zasady. AKTUALIZACJA

  2021-07-11, 18:00

  Główne zdjęcie
  Nie trzeba testować na koronawirusa dzieci do 12 lat, jeśli podróżują ze Strefy Schengen i Unii Europejskiej z rodzicami z negatywnymi testami lub zaszczepionymi, a spoza Schengen lub UE tylko z rodzicami zaszczepionymi.

  Po ponad tygodniowym zamieszaniu z tym, które dzieci, jakich rodziców i skąd podróżujących, mogą uniknąć testów i nie zostać objęte kwarantanną, rząd zmienił przepisy rozporządzeniem z 22 czerwca 2021. Zapisano, że prawo do zwolnienia z testów mają tylko te dzieci, które nie ukończyły 12 roku życia, które przylecą do Polski z rodzicami i opiekunami zaszczepionymi lub z negatywnymi testami na koronawirusa, ale tylko podróżujące z krajów Unii Europejskiej i Strefy Schengen. Natomiast dzieci spoza UE i Schengen zostaną zwolnione z testów tylko wówczas, gdy ich rodzice lub opiekunowie zostali wcześnej zaszczepieni pełną dawką szczepionki na koronawirusa. Zwolnienie to nie dotyczy podróży dzieci z osobami dorosłymi, które się przetestują. 

  Do 12 czerwca wszystkie dzieci, powracające do Polski samolotami, bez względu na wiek, trafiały na obowiązkową kwarantannę, z której mógł je zwolnić tylko test. Testowanie dzieci, szczególnie małych, było trudne. W rozporządzeniu, które weszło w życie 12 czerwca 2021 zapisano, że z testów zostaną zwolnione dzieci do ukończenia 12 roku życia podróżujące pod opieką dorosłych, którzy przedstawią negatywny wynik testu na Covid-19 wykonanego u tych dorosłych przed przekroczeniem granicy, 48 godzin, licząc od momentu wyniku testu. Testowaniu nie podlegają też dzieci do 12 lat będące pod opieką dorosłych zaszczepionych na koronawirusa. Interpretacja tego przepisu wskazywała jednak, że zwolnienia nie dotyczyły wszystkich rodzin, ale tylko podrożujące do Polski z krajów spoza Strefy Schengen i spoza Unii Europejskiej. Teraz ten zapis po raz kolejny zmieniono (rozporządzeniem z 22 czerwca). 

  Nowe rozporządzenie Rady Ministrów z 10 lipca 2021 wprowadza zwolnienie z kwarantanny dla dzieci, które podróżują pod opieką przedstawiciela linii lotniczej ( tzw. Unaccompanied Minors). 

   

  Zobacz najnowsze