Gdańsk 12 °C
  • Pomoc dla niepełnosprawnych
  • kontrast Kontrast
    Change language Sprache ändern изменить язык Zmień język

    Autonomiczne roboty i innowacyjne technologie na gdańskim lotnisku

    2020-08-24, 10:00

    Główne zdjęcie
    Współpraca Portu Lotniczego z naukowcami z Politechniki Gdańskiej wpłynie na poprawę bezpieczeństwa, ograniczanie kosztów i wsparcie efektywności działań lotniska.

    Port Lotniczy Gdańsk im. Lecha Wałęsy podpisał umowę z Politechniką Gdańską w ramach międzynarodowego projektu InSecTT. Dzięki porozumieniu, innowacyjne i odporne na cyberataki systemy internetu rzeczy, wspierane przez algorytmy sztucznej inteligencji, będą wdrażane przez naukowców poprzez ich autorskie technologie. 

    W gdańskim porcie lotniczym, tak jak na każdym lotnisku na świecie, często dochodzi do nietypowych i niespodziewanych sytuacji, a reakcja na nie jest kluczowa dla prawidłowego funkcjonowania portu. I właśnie na tym polu gdańskie lotnisko wspomogą technologie i naukowcy z Politechniki Gdańskiej. 

    „Jednym z zaproponowanych przez nas rozwiązań są niewielkie, autonomiczne roboty inspekcyjne, które są wyposażone w odpowiednie czujniki, radary, kamery wizyjne i kamery podczerwieni, które będą w stanie dostarczyć wiele dodatkowych informacji obsłudze lotniska. Dzięki temu osoby odpowiedzialne za utrzymanie bezpieczeństwa, będą mogły błyskawicznie dowiedzieć się o wykryciu wszelkich anomalii, takich jak np. uszkodzone ogrodzenie czy wtargnięcie na teren lotniska osoby niepożądanej” – mówi Mateusz Rzymowski z Katedry Inżynierii Mikrofalowej i Antenowej na Wydziale Elektroniki, Telekomunikacji i Informatyki Politechniki Gdańskiej, odpowiedzialny za koordynację zadań technicznych w projekcie.

    „Dzięki nawiązaniu współpracy i wdrożeniu nowych rozwiązań przygotowanych przez Politechnikę Gdańską, wzmocnimy kontrolę przestrzeni lotniska oraz usprawnimy działanie elementów jego infrastruktury. Ułatwiony dostęp do nowych technologii będzie istotny dla długofalowego i zrównoważonego rozwoju portu lotniczego” – powiedział Tomasz Kloskowski prezes Portu Lotniczego Gdańsku im. Lecha Wałęsy. 

    Projekt InSecTT (Intelligent Secure Trustable Things) o łącznej wartości około 44 mln euro, to międzynarodowa inicjatywa badawcza powstała w oparciu o program Horyzont2020. W jej skład wchodzą najważniejsze firmy i instytucje naukowe z całej Europy, które rozwijają bezpieczne systemy IoT (tzw. internetu rzeczy), wspierane rozwiązaniami z zakresu sztucznej inteligencji. 

    Politechnika Gdańska jest jednym z liderów tego projektu. Podobne umowy jak z lotniskiem, podpisała już z Urzędem Morskim w Gdyni i Portem Morskim w Gdańsku. 

    Zobacz najnowsze