Gdańsk 14 °C
 • Pomoc dla niepełnosprawnych
 • kontrast Kontrast
  Change language Sprache ändern изменить язык Zmień język

  Certyfikat Covid od dziś w Europie 

  2021-07-01, 12:00

  Główne zdjęcie
  Zaszczepieni, ozdrowieńcy i osoby, które mają negatywny wynik testu na koronawirusa będą łatwiej podróżować po krajach unijnych dzięki certyfikatowi, który zaczyna dziś oficjalnie obowiązywać.

  Unijny certyfikat Covid-19 ostatecznie został zaakceptowany przez Unię Europejską, a także przez Liechtenstein, Szwajcarię, Islandię i Norwegię. Certyfikat może zawierać zaświadczenia potwierdzające przechorowanie Covid-19, szczepienie na koronawirusa lub negatywny wynik testu. Certyfikat wystawiany jest osobom, które otrzymały negatywny test wykrywający wirusa SARS-CoV-2 - antygenowy lub PCR. Takie zaświadczenie ważne jest w Polsce 48 godzin. 

  Certyfikat można uzyskać w formie elektronicznej lub papierowej, a jego najważniejszym elementem jest kod QR. Otrzymuje się go bezpłatnie, w Polsce pobierając z Internetowego Konta Pacjenta, z aplikacji mojeIPK, mObywatel, w punktach szczepień oraz od lekarza lub pielęgniarki z przychodni podstawowej opieki zdrowotnej. 


  Źródło: gov.pl

  Certyfikaty Covid po powrocie do Polski weryfikuje na lotnisku Straż Graniczna za pomocą systemu elektronicznego (skanowanie kodu QR).

  Podstawowym celem wprowadzenia certyfikatu jest ułatwienie przemieszczania się po Europie. O regulacjach dotyczących wjazdu do poszczególnych krajów lub innych sytuacji, w których będą potrzebne zaświadczenia sanitarne, ostatecznie decydują władze państw lub regionów Unii. Dlatego zasady w różnych krajach mogą się między sobą nieznacznie różnić. Przed każdą podróżą zagraniczną należy sprawdzić obowiązujące regulacje w kraju docelowym. Niektóre kraje wymają pełnego zaszczepienia, inne uznają, że wystarczy, by podano pierwszą dawkę szczepionki dwudawkowej, inne wymagają dodatkowej ankiety czy rejestracji. 

  Szczegółów szukaj na stronie MSZ Informacje dla podróżujących TUTAJ 

  Ministerstwo Zdrowia o Unijnym Certyfikacie Covid TUTAJ


   

  Zobacz najnowsze