Gdańsk 8 °C
 • Pomoc dla niepełnosprawnych
 • Change languageSprache ändernизменить языкZmień język

  Gdańskie lotnisko z najlepszym w Polsce systemem nawigacyjnym 

  2021-01-28, 08:00

  Główne zdjęcie
  Od dzisiaj (28 stycznia 2021) w Porcie Lotniczym Gdańsk funkcjonuje najnowocześniejszy w Polsce system ILS (Instrument Landing System) kategorii III B. 

  Takie systemy mają największe europejskie lotniska. Umożliwia on starty i lądowania nawet w dużej mgle i spowoduje, że liczba lotów odwołanych w Gdańsku lub przekierowanych na inne lotniska spadnie prawie do zera. Dotychczas przy funkcjonującym systemie ILS kategorii II, lądowania w Gdańsku mogły się odbywać, gdy mgła ograniczała widzialność wzdłuż drogi startowej do 300 metrów włącznie. Równocześnie załoga podchodzącego do lądowania samolotu musiała zobaczyć światła podejścia z wysokości 30 metrów. Od dzisiaj minimalna widzialność na drodze startowej to zaledwie 75 m, a wysokość, na której załoga samolotu musi zobaczyć światła podejścia, spadła do zera.
   

  Rys. Parametry poszczególnych kategorii systemu ILS na gdańskim lotnisku (DH – wysokość decyzji; RVR – widzialność wzdłuż drogi startowej) 

   

  Każdy samolot i każdy pasażer, który ze względu na warunki pogodowe nie może przylecieć bezpośrednio do naszego regionu, jest dla nas ważny i dlatego stale ulepszamy infrastrukturę naszego lotniska. 

  Mieczysław Struk Marszałek Województwa Pomorskiego

   

  W czasach dekoniunktury powszechne staje się wstrzymywanie i wyczekiwanie. Ale liderzy wykorzystują recesję do wykonania „skoku do przodu”, do wyjścia naprzeciw oczekiwaniom naszych mieszkańców i gości. Tak też robimy w Gdańsku i na naszym lotnisku.

  Aleksandra Dulkiewicz Prezydent Gdańska


  Prace nad uruchomieniem kategorii III ILS trwały w Gdańsku od ponad 4 lat. Był to proces, w którym swoją pracę musieli wykonać: Port Lotniczy, Polska Agencja Żeglugi Powietrznej i Urząd Lotnictwa Cywilnego. Po stronie portu było wykonanie systemu weryfikacji pozycji samolotów i pojazdów. W tym samym czasie Polska Agencja Żeglugi Powietrznej musiała rozbudować istniejący ILS o dodatkową antenę. Obie strony, przy współpracy Urzędu Lotnictwa Cywilnego, ustaliły zmiany w procedurach operacyjnych lotniska. Następnie cały system został sprawdzony i przetestowany, co doprowadziło do wydania 21 stycznia 2021 roku właściwego certyfikatu przez Urząd Lotnictwa Cywilnego. 

   


  W PAŻP bardzo mocno stawiamy na innowacje. Uruchomienie ILS kat. III B na lotnisku w Gdańsku to przejście tego portu lotniczego do ścisłej czołówki w kategorii innowacje i nowoczesność. Najnowszy system wpłynie na bezpieczeństwo, możliwość wykonywania operacji lotniczych w trudnych warunkach i płynność ruchu. 
   

  Janusz Janiszewski Prezes Polskiej Agencji Żeglugi Powietrznej

   

  Zrealizowanie tej inwestycji to była znakomita praca zespołowa i dlatego też na ręce Prezesa Polskiej Agencji Żeglugi Powietrznej Janusza Janiszewskiego oraz Prezesa Urzędu Lotnictwa Cywilnego Piotra Samsona pragnę złożyć serdeczne podziękowania za ciężką i profesjonalną pracę ich ludzi. Bez ich wysiłku i zaangażowania nie byłoby najnowocześniejszego w Polsce systemu ILS na lotnisku w Gdańsku. 

  Tomasz Kloskowski Prezes Portu Lotniczego Gdańsk im. Lecha Wałęsy

  Posłuchaj: mówi Tomasz Kloskowski

   

   


  Rys. Porównanie systemów ILS i ich parametrów na największych polskich lotniskach

  Całkowity koszt uruchomienia nowego systemu wyniósł prawie 7,5 miliona złotych. Port Lotniczy zainwestował 5,1 mln zł na dostosowanie lotniska do kat III B i 340 tys. zł na transpondery multilateracji MLAT. Polska Agencja Żeglugi Powietrznej wydała 2 mln zł na antenę FFM (Far Field Monitor).

   

  Najlepsza w Polsce kategoria ILS to ważna wiadomość, zarówno dla naszych mieszkańców, którzy będą mogli bezpiecznie lądować, jak i dla naszych partnerów, czyli linii lotniczych, że mogą dalej inwestować w rozwój swoich baz na lotnisku, bo zapewniamy im bezpieczeństwo oraz niezawodność lotów na najwyższym poziomie. 

   Jacek Karnowski Prezydent Sopotu

   

  Mieszkańcy naszej Gdyni, turyści czy inwestorzy dostają jasny sygnał, że wykorzystujemy czas pandemii także na przygotowania do ich komfortowej obsługi w niedalekiej, mam nadzieję, przyszłości. 

  Wojciech Szczurek Prezydent Gdyni


  Port Lotniczy Gdańsk systematycznie podnosił poziom systemu ILS. W 1977 roku wyposażono lotnisko w ILS I kategorii, od 2015 roku był ILS II kategorii, a teraz startuje ILS najwyższej III kategorii. W ramach realizacji projektu dostosowania do wymagań ILS kat. III B, gdańskie lotnisko opracowało i wdrożyło zmiany w istniejących procedurach LVP (Low Visibility Procedures), obowiązkowych w przypadku niskiej widzialności, które mają na celu zapewnienie bezpieczeństwa kołującym samolotom. W nawierzchniach operacyjnych lotniska zamontowano tzw. pętle indukcyjne, dzięki którym kontrolerzy ruchu lotniczego na wieży lotniska na bieżąco mogą określić pozycję samolotów. Wiedzą też, gdzie znajdują się pojazdy lotniskowe, mogą nimi szybko dysponować i usuwać z pola manewrowego przed operacjami kołowania, lądowania i startów statków powietrznych w trudnych warunkach. Samoloty przy takich operacjach, przy minimalnej widzialności, korzystają z oświetlenia nawigacyjnego. By cały system sprawnie działał, konieczne było uruchomienie też dodatkowej anteny ILS (tzw. monitora pola dalekiego anteny kierunku systemu ILS).
   

  Lotnisko z najnowocześniejszym w Polsce systemem ILS daje prawie 100-procentową pewność i niezawodność startów i lądowań. Skuteczność zależeć będzie jednak także od przeszkolenia pracowników linii lotniczych i możliwości ich samolotów. Cała flota i załogi Wizz Aira posiadają uprawnienia do korzystania z kategorii III B, a Ryanaira z kat. III A. W Polskich Liniach Lotniczych LOT Dreamlinery lądują w kat. III B, Boeingi 738, Embraery 170 i 190 w kat. III A, a Bombardiery Dh8D w kat. II.

  Jarosław Trzoska Kierownik Działu Operacyjnego Portu Lotniczego Gdańsk

   


   

  Zobacz najnowsze