Gdańsk 19 °C
 • Pomoc dla niepełnosprawnych
 • kontrast Kontrast
  Change language Sprache ändern изменить язык Zmień język

  Grecja usprawnia zasady wjazdu dla turystów 

  2021-06-11, 12:00

  Główne zdjęcie
  Grecja wdrożyła Unijny Certyfikaty Covid. Przesunęła granicę wieku dla obowiązkowych testów i skróciła kwarantannę.

  Do tej pory, żeby wjechać do Grecji, trzeba było przedstawić negatywny wynik testu PCR zrobiony nie wcześniej niż 72 godziny przed podróżą oraz wypełnić formularz wjazdowy. 

  Z obowiązku robienia testów były zwolnione dzieci do piątego roku życia, a także osoby, które przechorowały Covid-19 lub są już 14 dni po pełnym cyklu szczepień. Bez wymaganych testów grecką granicę mogli przekraczać ozdrowieńcy, jeśli od przebycia choroby nie upłynęło więcej niż 9 miesięcy.

  Dodatkowo w Grecji była przeprowadzana wyrywkowa kontrola, turyści byli poddawani szybkim testom na koronawirusa i w przypadku pozytywnego wyniku byli kierowani na 14-dniową kwarantannę hotelową. 

  Teraz Grecja przyjmuje podróżujące dzieci bez testów do szóstego roku życia. Dodatkowo skraca potencjalną kwarantannę. Zamiast 14 dni w hotelu, w razie pozytywnego wyniku wyrywkowego testu, w izolacji będzie trzeba być 7 dni (dla zaszczepionych) lub 10 dni (dla niezaszczepionych). Kwarantanna odbywa się na koszt greckiego rządu.

  Władze greckie utrzymały ułatwienia dla zaszczepionych i ozdrowieńców. Nie wymagają już w zaświadczeniach nazw szczepionek, co w ostatnich tygodniach powodowało kłopoty podróżujących z Polski. Szczepionki uznawane przez greckie władze graniczne to: Pfizer BioNtech, Moderna, Astra Zeneca - Oxford, Novavax, Johnson & Johnson - Janssen, Sinovac Biotech, Gamaleya (Sputnik), Cansino Biologics i Sinopharm.

  Wraz z przyjęciem przez Grecję Unijnego Certyfikatu Covid, nie trzeba mieć przy sobie dokumentów o zaszczepieniu lub przechorowaniu, wystarczy pobrać aplikację, w której jest certyfikat. 

  Planujący odpoczynek w Grecji wciąż są zobowiązani do wypełnienia formularza Passenger Locator Form. Trzeba to zrobić co najmniej 24 godziny przed przyjazdem, ale ambasada RP w Grecji sugeruje, aby dokument wypełnić wcześniej. Oprócz danych osobowych należy w nim podać m.in. numer lotu, miejsce przekroczenia granicy oraz adres, pod którym turysta będzie przebywał w Grecji, a także plan pobytu. Po wypełnieniu formularza podróżny najpierw otrzyma mailem potwierdzenie, a potem system wygeneruje kod QR, który można wydrukować albo wgrać do smartfonu. Kod trzeba okazać przy odprawie biletowej na lotnisku. Muszą go mieć wszyscy podróżni, z dziećmi i niemowlętami włącznie. 

  Zobacz najnowsze