Informacje służb sanitarnych dla podróżnych

2020-01-30, 09:00

A A A

© AIDRATUNEK

Główny Inspektorat Sanitarny apeluje o zachowanie możliwych środków bezpieczeństwa w związku z zagrożeniem koronawirusem.

INFORMACJA DLA OSÓB POWRACAJĄCYCH Z CHIN

GIS informuje, że w przypadku kiedy podróżujący z obszarów wysokiego ryzyka występowania wirusa przyleci do Polski:
- wszyscy podróżujący samolotem dostają Kartę Lokalizacyjną Pasażera, w której znajduje się prośba o podanie kontaktu i miejsca pobytu;
- w samolocie będzie miała miejsce pierwsza weryfikacja, czy podróżujący ma objawy choroby np. podwyższoną temperaturę ciała. 
Jeśli podróżujący ma objawy i podróżuje z obszaru wysokiego ryzyka zakażenia koronawirusem 2019-nCoV nastąpi kontakt z lotniskową służbą zdrowia. 

WZÓR KARTY LOKALIZACYJNEJ 

Koronawirus 2019-nCoV jest wirusem osłonkowym, podatnym na działanie wszystkich rozpuszczalników lipidów. Należy pamiętać o częstym myciu rąk wodą z mydłem lub dezynfekować je środkiem na bazie alkoholu.Okres wylęgania wirusa może trwać do 14 dni. Najczęściej 5-6 dni. W tym czasie podróżujący z obszarów wysokiego ryzyka powinien obserwować swój stan zdrowia.

W przypadku pojawienia się symptomów takich jak:
– gorączka powyżej 38 stopni C
– kaszel
– duszność
podróżny powinien skontaktować się z lekarzem, który poinstruuje go o dalszych działaniach.

Według aktualnej wiedzy nie ma ryzyka zakażenia się wirusem poprzez towary zamawiane z Chin.

Narodowa komisja zdrowia w Chinach podała najnowszy bilans ofiar śmiertelnych koronawirusa, który wzrósł do 170. Wszystkie ofiary pochodziły z Chin. Jest 7711 zakażonych osób. 
Epidemia nowego rodzaju koronawirusa, który wywołuje zapalenie płuc, wybuchła w grudniu 2019 rku w Wuhan w środkowych Chinach. Przypadki zachorowań wystąpiły w kilkunastu państwach. Koronawirus dotarł również do Europy - chodzi o Niemcy, Francję i Finlandię.

Zobacz najnowsze