Gdańsk, 13OC

calendar_today 2019-07-11, 08:00 person

A A A

Kaszubskie klimaty na gdańskim lotnisku. Kaszëbsczé farwë na gduńsczim latawiszczu

Część krzeseł w hali odlotów Portu Lotniczego Gdańsk ma od dziś kaszubskie motywy. To wyraz naszej identyfikacji z regionem oraz skutek dobrej współpracy lotniska ze Zrzeszeniem Kaszubsko - Pomorskim i Muzeum Kaszubskim w Kartuzach.

Pasażerowie podróżujący z Portu Lotniczego Gdańsk mają teraz okazję usiąść na jednym z krzeseł, które przedstawiają różne rodzaje haftu kaszubskiego. Mogą też zapoznać z jego historią. Na części krzeseł wygrawerowaliśmy laserowo rożne, kwiatowe motywy hafciane i informacje o nich w trzech językach: polskim, kaszubskim i angielskim. 

„Kaszubszczyzna to bardzo ważny i ciekawy motyw rozpoznawalności Pomorza. Promocja regionu jest jednym z motorów rozwoju turystyki, a to dla naszej firmy ma bardzo duże znaczenie zarówno biznesowe jak i wizerunkowe. Dlatego nawiązaliśmy współpracę ze Zrzeszeniem Kaszubsko- Pomorskim, która mamy nadzieję będzie twórczo rozwijana”- powiedział Tomasz Kloskowski, prezes Portu Lotniczego Gdańsk im. Lecha Wałęsy. "Celem działania naszego stowarzyszenia jest upowszechnianie kultury regionu Pomorza, w tym głównie kultury kaszubskiej. Jesteśmy zaszczyceni, że Port Lotniczy Gdańsk im. Lecha Wałęsy wspólnie z naszym Zrzeszeniem oraz Muzeum Kaszubskim w Kartuzach promuje wartości naszego regionu. Najbardziej rozpoznawalnym elementem naszego dziedzictwa jest haft”- mówi Łukasz Richert dyrektor biura Zrzeszenia Kaszubsko - Pomorskiego. Zrzeszenie udostępniło nam wzory haftów oraz opracowało historie haftu, wraz z występującymi na Pomorzu jego szkołami oraz motywami dominującymi, takimi jak np. lilie, tulipany lub margaretki. 

 

Oparcia krzeseł w motywami kaszubskimi zaprojektowali i wykonali znani w Trójmieście projektanci Jola Słoma i Mirek Trymbulak. „Kaszubszczyzna fascynuje nas od jakiegoś czasu. Dlatego chętnie zaprojektowaliśmy te motywy dla lotniska”- mówi Mirek Trymbulak. Para projektantów przygotowała już wcześniej swoją kolekcję mody inspirowaną kaszubszczyzną. Zobacz TUTAJCzy wiedzieliście, że jest tak wiele szkół haftu kaszubskiego? 
Są szkoły: wdzydzka, żukowska, pucka, wejherowska, borowiacka, tuchomska, słupska, gdańska, jest też haft kociewski i krajeński. Haft na Kaszubach ma długą i piękną tradycję. Zapoczątkowany został ok. 1209 r. przez norbertanki sprowadzone na Kaszuby, do Żukowa, przez księcia Mściwoja I z kujawskiego Strzelna. Najmłodszą szkołą haftu kaszubskiego jest szkoła gdańska. Haft opiera się na trzech odcieniach koloru niebieskiego, odwołując się do biało-kobaltowej ceramiki importowanej w XVII i XVIII wieku z Niderlandów. 

Haft kaszubski szkoły gdańskiej w opracowaniu kompozycyjnym Anny Konkel

Kontakt