Gdańsk 1 °C
 • Pomoc dla niepełnosprawnych
 • kontrast Kontrast
  Change language Sprache ändern изменить язык Zmień język

  Koniec kwarantanny wjazdowej! 

  2022-03-28, 08:00

  Główne zdjęcie
  Dziś przestała obowiązywać tzw. kwarantanna graniczna czy wjazdowa.

  Od 28 marca przylatujący do Polski nie są kierowani na kwarantannę w związku ze stanem epidemii koronawirusa. Bez względu na to, czy podróżni są czy nie są zaszczepieni, czy są ozdrowieńcami i czy mają lub nie mają Unijnego Certyfikatu Covid-19, nie podlegają już obowiązkowej kwarantannie. Straż Graniczna nie sprawdza, czy pasażerowie mają negatywne wyniki testów na Covid, co w praktyce oznacza, że nie są one wymagane. Liberalne zaasady wjazdu do Polski dotyczą zarówno podróżujących z krajów Unii Europejskiej i należących do strefy Schengen, jak i spoza tych państw.

  Od dzisiaj nie ma w Polsce obowiązku zasłaniania ust i nosa maskami w miejscach publicznych, oprócz placówek ochrony zdrowia i aptek. Oznacza to, że pasażerowie i goście nie muszą nosić masek na terenie lotniska, także w terminalach pasażerskich. Natomiast obowiązek używania masek może nadal obowiązywać na pokładach samolotów. Decyzje w tym zakresie podejmują poszczególne linie lotnicze. 

  LOT poinfomował, że znosi obowiązek noszenia maseczek ochronnych. Taką decyzję podjęły także linie Norwegian. 

  Od 1 kwietnia noszenie maseczek jest obowiązkowe podczas lotów Wizz Air z i do krajów, gdzie wciąż jest to wymagane przez lokalne przepisy prawa. Z kolei w sytuacji, gdy zarówno kraj wylotu jak i przylotu nie mają takiego obowiązku, noszenie maseczki pozostanie osobistym wyborem każdego pasażera. Podobne rozwiązanie przyjęły linie lotnicze SWISS. Od 25 kwietnia maski nie są obowiązkowe na pokładach samolotów linii Finnair. 

   

  Nie trzeba już wypełniać kart lokalizacyjnych. 

  Zobacz najnowsze