Gdańsk -1 °C
 • Pomoc dla niepełnosprawnych
 • kontrast Kontrast
  Change language Sprache ändern изменить язык Zmień język

  Mural na stadionie rugby w Sopocie 

  2022-11-25, 21:00

  Główne zdjęcie

  © Ania Bobrowska KFP/UMS

  Port Lotniczy Gdańsk sponsorem pamiątkowego malowidła na stadionie Ogniwa.

  Uroczystego odsłonięcia muralu dokonali Jacek Karnowski Prezydent Sopotu, Jan Kozłowski Prezes Ogniwa Sopot i Tomasz Kloskowski Prezes Portu Lotniczego Gdańsk.

  Mural na sopockim stadionie przedstawia "niezidentyfikowanego" rugbistę Ogniwa, a w jego górnej części znajduje się jedenaście gwiazd symbolizujących jedenaście tytułów Mistrza Polski zdobytych przez klub. Przy każdej gwieździe znajduje się rok zdobycia mistrzostwa. Pozostaje także przestrzeń na kolejne gwiazdy. 

  „Na muralu znajdują się między innymi gwiazdki, a każda z nich oznacza zdobycie Mistrzostwa Polski. Mam nadzieję, że kolejna gwiazdka zostanie dołączona w przyszłym roku i będziemy ich mieli 12, czyli tyle, ile jest gwiazdek na fladze Unii Europejskiej, a w dalszej perspektywie tych gwiazdek będzie co najmniej tyle, ile na fladze amerykańskiej” – powiedział Jan Kozłowski Prezes Ogniwa Sopot. 

  Pomysłodawcą powstania muralu był fan sportu, szef lotniska Tomasz Kloskowski. Port Lotniczy Gdańsk został sponsorem malowidła. Firma wspiera sopocki klub od wielu lat, jest jego Sponsorem Głównym. 

  „Wspieranie lokalnego sportu jest naszą misją, chcemy by się rozwijał na poziomie zawodowym, ale także wśród dzieci i młodzieży. To dla nas także świetna reklama i promocja, bo Ogniwo Sopot każdego roku osiąga bardzo dobre wyniki i jest super mistrzem” – powiedział Tomasz Kloskowski Prezes Portu Lotniczego Gdańsk im. Lecha Wałęsy. 

  Autorem muralu na sopockim stadionie rugby jest Piotr TUSE Jaworski, popularny i niezwykle aktywnie działający gdański artysta streetartowy, autor bardzo wielu murali na terenie Trójmiasta. Najbardziej znane są jego duże produkcje z fotorealistycznymi portretami, a pierwsze projekty funkcjonują w szkolnych podręcznikach, ilustrując streetart jako dziedzinę sztuki. 

  Prace projektowe i uzyskanie zezwoleń konserwatora zabytków na wykonanie muralu w Sopocie trwały ponad rok, a sama realizacja 5 dni. Przy tworzeniu dzieła artysta wykorzystał 80 litrów farby. Pracował na podnośniku o wysokości 18 metrów i szerokości platformy 8 metrów. 

  Mural dla Ogniwa powstał na północnej ścianie budynku ośrodka zdrowia znajdującego się na terenie stadionu im. Edwarda Hodury w Sopocie, przy ul. Jana z Kolna 18. Obecnie klub ma w nim swoje zaplecze z szatniami. Całkowita powierzchnia malowidła to prawie 120 metrów kwadratowych (wysokość 18,4 m; szerokość 6,4m). 
   

  Zobacz najnowsze