Gdańsk 4 °C
 • Pomoc dla niepełnosprawnych
 • Change languageSprache ändernизменить языкZmień język

  Obowiązkowe testy dla podróżujących do Hiszpanii

  2020-11-23, 10:00

  Główne zdjęcie
  Wszyscy przyjeżdżający do Hiszpanii z krajów wysokiego ryzyka epidemicznego od dzisiaj muszą okazać negatywny wynik testu PCR na obecność koronawirusa. Nowe przepisy dotyczą Polaków.

  Test PCR powinien być zrobiony w kraju wyjazdu nie wcześniej niż 72 godziny przed przybyciem do Hiszpanii drogą lotniczą lub morską. Kontrole testów nie będą natomiast przeprowadzane na dworcach kolejowych i autobusowych.

  Dodatkowo, podróżujący drogą powietrzną powinni wypełnić formularz sanitarny dostępny na stronie www.spth.gob.es lub poprzez bezpłatną aplikację SPAIN TRAVEL HEALTH-SpTH. Formularz należy wypełnić maks. 48 godzin przed planowaną podróżą do Hiszpanii, a wygenerowany kod QR okazać na lotnisku po przyjeździe. 

  W nowym formularzu elektronicznym znajdzie się pytanie o wynik testu PCR, a pasażer może być poproszony o okazanie zaświadczenia. Formularz może być także złożony przed wejściem na pokład samolotu w formie papierowej, wtedy należy dołączyć oryginalny dokument z wynikiem testu, w języku angielskim lub hiszpańskim. 

  Według kryteriów ustanowionych przez Unię Europejską, za kraje ryzyka epidemicznego w Europie uznaje się te, w których występuje ponad 50 przypadków zakażeń SARS-CoV-2 na 100 tys. mieszkańców w ciągu 14 dni, a ponad 4 proc. wszystkich testów daje wyniki pozytywne.

  Nowe przepisy w Hiszpanii mają obowiązywać do odwołania. Nie dotyczą podróżujących przez Hiszpanię tranzytem. Nie podlegają im także dzieci poniżej 6 roku życia. 

  Z Gdańska w sezonie zimowym nie ma połączeń do Hiszpanii. Powrócą wraz z letnim rozkładem. Wizz Air zamierza latać od 30 marca do Barcelony-El Prat, dwa razy w tygodniu, we wtorki i soboty. Ryanair będzie latał do Barcelony-Reus od 29 marca w poniedziałki i piątki, a do Alicante od 28 marca w czwartki i niedziele. 

  Zobacz najnowsze