Gdańsk 18 °C
 • Pomoc dla niepełnosprawnych
 • kontrast Kontrast
  Change language Sprache ändern изменить язык Zmień język

  Paszporty tymczasowe na gdańskim lotnisku

  2024-07-08, 10:05

  Główne zdjęcie
  Zgubiłeś lub zapomniałeś dokumentu tożsamości umożliwiającego podróż? Nie musisz się martwić. Możesz szybko zrobić paszport tymczasowy w Porcie Lotniczym w Gdańsku. 

  Miejsce, godziny otwarcia, kontakt: 

  Punkt paszportowy mieści się w terminalu pasażerskim Portu Lotniczego Gdańsk, przy ul. Słowackiego 210A, na wysokości strefy odlotowej i kontroli bezpieczeństwa, obok środkowego wejścia do terminalu. 

  Jest czynny od poniedziałku do piątku, w dni powszednie, w godzinach 7.30-15.30

  Chcesz zadać pytanie? Możesz zadzwonić do biura w godzinach jego urzędowania. 
  Numer: 880 762 355

  Kto może otrzymać paszport tymczasowy? 

  Pasażerowie, którzy dysponują ważnym biletem lotniczym, mogą ubiegać się o wydanie szybkiego paszportu tymczasowego w punkcie w następujących sytuacjach:
  •    zgubienia lub niezabrania ze sobą paszportu lub dowodu osobistego
  •    posiadania paszportu lub dowodu osobistego, który utracił ważność
  •    nieodebrania paszportu biometrycznego z urzędu

  Mogą się ubiegać o paszport tymczasowy także klienci biur podróży, którzy nie mają biletów, a tylko rezerwacje i numer rejsu. 

  Szybki paszport tymczasowy – jakie dokument są niezbędne?

  Aby wyrobić paszport tymczasowy należy posiadać:
  •    dokument potwierdzający tożsamość, urzędnik może potwierdzi tożsamość po numerze Pesel
  •    ważny bilet lotniczy na podróż (lub rezerwację i numer rejsu- klienci biur podróży) 

  Dzieci muszą mieć numer Pesel, by można im było wyrobić paszport tymczasowy. W przypadku ich podróży, w biurze musi być dwoje rodziców, którzy wyrażą zgodę na wyrobienie paszportu tymczasowego. 

  Jaki jest koszt wyrobienia paszportu tymczasowego?

  Koszt wyrobienia paszportu tymczasowego wynosi 30 zł. Płatność jest realizowana na miejscu, wyłącznie kartą płatniczą.

  Jaka jest ważność paszportu tymczasowego?

  Dokument jest wydawany w oparciu o bilet lotniczy lub numer rezerwacji, na okres odbycia podróży. 

  Paszport tymczasowy jest ważny przez okres w nim wskazany, zazwyczaj tyle, ile trwa planowana podróż, nie dłużej niż 12 miesięcy od daty jego otrzymania. 

  Z wnioskiem o wydanie paszportu tymczasowego można wystąpić nie wcześniej niż dwa dni robocze przed planowaną datą wylotu. 

  Czas wyrobienia paszportu tymczasowego na lotnisku: około 20 minut. 

  Punkt paszportowy wyrabia dokumenty tylko dla polskich obywateli. 

  Od 20 kwietnia 2023 roku podobny punkt paszportowy działa na lotnisku im. Chopina w Warszawie. Cieszy się dużym zainteresowaniem wśród pasażerów. Skorzystało z niego około 18 tysięcy podróżnych. Dlatego MSWiA podjęło decyzję o otwarciu kolejnych trzech punktów paszportowych na lotniskach w Gdańsku, Krakowie i Katowicach.
   

   

  „Otwarcie szybkiego punktu paszportowego w Porcie Lotniczym Gdańsk to ważny krok w stronę zapewnienia większego komfortu i bezpieczeństwa podróżujących. Dzięki temu, w przypadku nagłych sytuacji, można będzie uzyskać niezbędne dokumenty i udać się na wyczekiwany urlop” – podkreśliła wojewoda pomorska Beata Rutkiewicz podczas konferencji prasowej otwierającej szybki punkt paszportowy w porcie lotniczym w Gdańsku 8 lipca 2024.  

  „Cieszymy się, że Port Lotniczy Gdańsk powiększa ofertę dla swoich pasażerów, także tych, którzy z różnych powodów mieli problem z dokumentami. Teraz będą mogli podróżować z paszportami tymczasowymi. Wymarzony wypad wakacyjny czy pilny wyjazd rodzinny i służbowy nie będą musiały być odkładane z powodu braku dokumentów. To bardzo duże ułatwienie dla naszych klientów, których liczba rośnie z miesiąca na miesiąc i których rekordowej liczby spodziewany się w tym roku. Podwyższanie standardów obsługi pasażerów to nasz wspólny priorytet” – powiedział Tomasz Kloskowski prezes Portu Lotniczego Gdańsk im. Lecha Wałęsy.

   

  Na zdjęciu od lewej: Krystian Kłos Rzecznik Wojewody, Emil Rojek Wicewojewoda Pomorski, Beata Rutkiewicz Wojewoda Pomorska, Cezary Maliszewski Zastępca Dyrektora Departamentu Spraw Obywatelskich MSWiA, Tomasz Kloskowski Prezes Portu Lotniczego Gdańsk, Żaneta Jenta Dyrektor Wydziału Spraw Obywatelskich i Cudzoziemców PUW

   

   

  Zobacz najnowsze