Gdańsk, -1OC

calendar_today 2019-07-24, 02:00 person

A A A

Polskie lotniska z 5 % wzrostem oferowania

Pięć procent wzrosła podaż na polskich lotniskach w II kwartale 2019 roku. Wzrosty napędzały głównie porty w Warszawie, Krakowie, Gdańsku i Wrocławiu - pisze portal pasażer.com. W sumie dziewięć polskich lotnisk zanotowało wyższą liczbę oferowanych miejsc niż w I kwartale 2018 roku. Pięć portów odnotowało starty. Gdańskie lotnisko znalazło się w czołówce.

W II kwartale 2019 roku oferowanie, czyli liczba miejsc dostępnych dla pasażerów na pokładzie samolotu, na lotnisku w Gdańsku wyniosło 1,63 mln miejsc i było o 7,4 proc. wyższe w stosunku do analogicznego okresu w ubiegłym roku. W tym czasie z usług portu skorzystało 1,46 mln pasażerów, co oznacza wzrost o 8,9 proc. Zatem średnie wypełnienie pokładowe wyniosło prawie 90 proc. i było znacznie wyższe niż to w I kwartale br. Port Lotniczy Gdańsk nieco poprawił swoje wyniki. Lotnisko przyciągnęło nowe linie lotnicze: easyJet oraz Swiss, zaś KLM, Norwegian i Finnair wyraźnie zwiększyły oferowanie. Jednocześnie cięć w rozkładzie dokonały linie SAS i Lufthansa. 

Pasażer.com cytuje, że największym przewoźnikiem na lotnisku w Gdańsku pod względem oferowania był Wizz Air - 47,7 proc. wszystkich miejsc. Podaż węgierskiej linii wzrosła o 9,3 proc. Na drugim miejscu był Ryanair z ponad dwukrotnie mniejszym udziałem na poziomie 22,8 proc. Ryanair poprawił swoją ofertę o 3,2 proc. Na podium znalazł się jeszcze LOT, który odpowiadał za 6,4 proc. wszystkich miejsc i zwiększył oferowanie o 1,2 proc. Warto dodać, że polski przewoźnik awansował z piątego miejsca, wyprzedzając Lufthansę i SAS. Na czwartym miejscu wylądował SAS z udziałem na poziomie 5,8 proc. Skandynawski przewoźnik zmniejszył swoją ofertę o 9,8 proc. Za nim była Lufthansa, która spadła z trzeciego miejsca i odpowiadała za 5,6 proc. wszystkich miejsc. Niemiecka linia ograniczyła podaż o aż 16,3 proc. Wysokie wzrosty oferowania zanotowały linie: KLM - 39,1 proc., Norwegian - 28,1 proc. oraz Finnair - 11 proc. Nowi przewoźnicy na lotnisku, czyli easyJet i Swiss odpowiadali za kolejno 0,7 i 0,8 proc. wszystkich miejsc. 

Raport powstał na podstawie danych OAG Schedules Analyser. 

Cały artykuł można przeczytać TUTAJ 

 

Kontakt