Gdańsk 12 °C
 • Pomoc dla niepełnosprawnych
 • kontrast Kontrast
  Change language Sprache ändern изменить язык Zmień język

  Pomorskie Nagrody Artystyczne za 2020 rok rozdane

  2021-06-10, 23:00

  Główne zdjęcie

  Fot: Karol Stańczak

  Port Lotniczy Gdańsk nominowany za mecenat nad Teatrem Muzycznym w Gdyni. Dziękujemy za nominację. Gratulujemy nagrodzonym!

  Zostaliśmy wyróżnieni za sprawowanie mecenatu nad Teatrem Muzycznym im. Danuty Baduszkowej w Gdyni. W tej samej kategorii nominowane były także firmy: VBW za wspieranie działalności Teatru Atelier w Sopocie i Ziaja za sponsorowanie Teatru Wybrzeże. Nagrodę główną otrzymała Ziaja. 

  Laureatów ogłoszono i wręczono statuetki podczas uroczystej gali w Polskiej Filharmonii Bałtyckiej w Gdańsku.

  Nominację odebrała, z rąk Marszałka Województwa Pomorskiego Mieczysława Struka, Iwona Tomczyńska Kierownik Działu Analiz Ekonomicznych i Marketingu Portu Lotniczego Gdańsk.

  Na co dzień Port Lotniczy wspiera wiele instytucji i przedsięwzięć kultruralnych i artystyczych. Oprócz sponsorowania Teatru Muzycznego w Gdyni, wspieramy i patronujemy Państwowej Galerii Sztuki w Sopocie, Muzuem Narodowemu w Gdańsku i Bibliotece Polskiej Akedemii Nauk w Gdańsku. 

  Pomorska Nagroda Artystyczna przyznawana jest w trzech kategoriach. Nagradzając Kreację Artystyczną kapituła honoruje wydarzenie artystyczne, jakie miało miejsce w minionym roku. W kategorii Pomorska Nadzieja Artystyczna statuetką nagradzany jest artysta, niekoniecznie debiutujący, którego dokonania artystyczne są zauważalne i rokują wielkie nadzieje na przyszłość. W kategorii Mecenat Kultury nagradzane są osoby lub firmy wspierające kulturę.

  Podczas wieczornej gali wręczone zostało najbardziej prestiżowe wyróżnienie. Wielką Pomorską Nagrodę Artystyczną odebrał muzyk trójmiejskiej sceny jazzowej Przemek Dyakowski.

  W kategorii Kreacje Artystyczne nagrody przyznano konserwatorce zabytków Iwonie Berent, artyście street-artowemu Mariuszowi Warasowi oraz muzykowi Robertowi Kwiatkowskiemu.

  Iwona Berent została wyróżniona za koordynację wieloletniej rewaloryzacji Centrum św. Jana w Gdańsku, w tym m.in. rekonstrukcję XVIII-wiecznych organów projektu Johanna Rhode.

  Mariusz Waras został nagrodzony za cykl społecznie zaangażowanych instalacji artystycznych stanowiących komentarz do protestów w obronie praw człowieka w Polsce i walki o demokrację na Białorusi.

  Roberta Kwiatkowskiego uhonorowano za przygotowanie i poprowadzenie w podwójnej roli – skrzypka solisty oraz dyrygenta – koncertu „Znane i nieznane dzieła klasyków wiedeńskich w Gdańsku” w Polskiej Filharmonii Bałtyckiej, a także za opublikowanie autorskich kadencji do wszystkich dziewięciu klasycznych koncertów skrzypcowych Mozarta, Haydna i van Beethovena.

  W kategorii Pomorska Nadzieja Artystyczna statuetkę Gryfa Pomorskiego przyznano Hannie Pozorskiej. Podkreślono, że ta utalentowana i wrażliwa skrzypaczka znajduje się u progu wielkiej kariery.  Jest laureatką m.in. pierwszego miejsca i Nagrody Specjalnej w XVII Międzynarodowym Konkursie Skrzypcowym im. G. Ph. Telemanna w Poznaniu oraz Grand Prix w V Ogólnopolskim Konkursie Indywidualności Muzycznych ATMA 2020. Obecnie jest pierwszą skrzypaczką Penderecki Youth Orchestra.

  Zobacz najnowsze