Gdańsk 15 °C
 • Pomoc dla niepełnosprawnych
 • kontrast Kontrast
  Change language Sprache ändern изменить язык Zmień język

  Strona gdańskiego portu dla niedowidzących i niewidomych

  2021-05-13, 08:00

  Główne zdjęcie
  Na airport.gdansk.pl. wprowadziliśmy możliwość zwiększania kontrastu i udźwiękowienia treści oraz powiększania tekstów. 

  Zmiany na stronie www gdańskiego lotniska zostały dokonane w związku z zapotrzebowaniem osób niewidzących i współczesnymi standardami prawnymi. Informatycy dostosowali stronę do tzw. standardu WCAG (Wytyczne dotyczące dostępności treści internetowych dla osób niepełnosprawnych), dzięki któremu strona posiada odpowiednio opisane linki, pola formularzy, nagłówki i spełnia cały szereg szczegółowych wytycznych. 

   

  Na airport.gdansk.pl osoby niedowidzące mogą skorzystać z mechanizmu powiększania tekstów. Taka możliwość jest na stronie głównej oraz w artykułach w aktualnościach. 

   


   

   

  Wdrożono możliwość zmiany kontrastu treści prawie wszystkich stron.

   

  Osoby niewidome mogą też korzystać z dostępnych w sieci programów czytających, dzięki którym zapoznają się z treściami na stronie lotniska. Zastosowanie programów czytających jest możliwe na stronie głównej,  w artykułach w aktualnościach i na podstronach z usługami, w tym formularzach zamawiania usług Premium. 

   

  Port Lotniczy Gdańsk poprosił jedną z fundacji o to, by jej podopieczni przetestowali i ocenili zastosowane rozwiązania na stronie www. Otrzymaliśmy następującą odpowiedź: 

  „Ankieta została przeprowadzona na małej grupie osób niewidomych gdańszczan. W wypowiedziach ankietowanych powtarzała się opinia, że strona Portu Lotniczego Gdańsk im. Lecha Wałęsy nie różni się od wielu tego typu stron WWW, ma podobną jakość, z czego ankietowani są zadowoleni. Większość osób ankietowanych jest przyzwyczajona do takiej dostępności, jest ona poprawna. Strona główna jest ogólnie dostępna dla osób niewidomych średnio zaawansowanych w obsłudze komputera. Osoby niedowidzące wymagają zróżnicowania kolorystyki, która tutaj została dobrana odpowiednio. Podsumowując, strona Portu Lotniczego Gdańsk im. Lecha Wałęsy nie różni się od innych stron tego typu, jej odbiór wśród osób niewidomych jest pozytywny, są zadowoleni z dostępności”. 

  Bardzo dziękujemy za tę opinię!

  Naszym celem są kolejne usprawnienia dla osób niepełnosprawnych, aby bez problemów i wygodnie mogły korzystać z naszej strony internetowej.
   

  Zobacz najnowsze