Gdańsk 19 °C
 • Pomoc dla niepełnosprawnych
 • kontrast Kontrast
  Change language Sprache ändern изменить язык Zmień język

  Testy wracają w Chorwacji

  2021-07-01, 11:00

  Główne zdjęcie

  Split

  Od 1 lipca wszyscy podróżujący z Polski do Chorwacji muszą przedstawić na granicy Unijny Certyfikat Covid, czyli dowód zaszczepienia, ozdrowienia lub negatywny wynik testu na koronawirusa. Przez dwa ostatnie tygodnie nie było restrykcji wjazdowych dla wszystkich podróżnych z Polski. 

  Jeśli podróżni nie posiadają Unijnego Certyfikatu Covid, by wjechać na teren Republiki Chorwacji, muszą teraz okazać negatywny wyniku testu PCR, nie starszy niż 72 godziny  lub szybkiego testu antygenowego, nie starszy niż 48 godziny od  wyniku do wjazdu do Chorwacji.

  Osoby, które zostały zaszczepione pierwszą dawką szczepionki Pfizer, Moderna lub Gamaleja (Sputnik V) mogą przekroczyć granicę Chorwacji  w okresie minimum 22 dni i maksymalnie 42 dni od zaszczepienia.  W przypadku szczepionki AstraZeneca okres ten wynosi minimum 22 dni, a maksymalnie 84 dni od przyjęcia pierwszej dawki szczepionki.

  Osoby, które okażą potwierdzenie przejścia Covid-19 i zostały zaszczepione jedną dawką szczepionki w ciągu sześciu miesięcy od początku choroby Covid-19, a szczepienie odbyło się na mniej niż 210 dni przed przekroczeniem granicy. Potrzebne jest posiadanie potwierdzeń przechorowana Covid-19 i szczepienia.

  Osoby wyleczone z Covid-19 w okresie ostatnich 6 miesięcy (tzw. ozdrowieńcy) po okazaniu potwierdzenia od lekarza o przebyciu choroby lub pozytywnego wyniku testu PCR lub antygenowego (testy wykonane maksymalnie na 180 dni, ale minimum na 11 dni przed przekroczeniem granicy). 

  Dzieci do ukończenia 12 roku życia podróżujące pod opieką rodziców lub opiekunów, którzy posiadają Unijny Certyfikat Covid, lub spełniają wyżej wymienione warunki wjazdu do Chorwacji, zwolnione są z obowiązku testu.

  Jeśli podróżny nie spełnia warunków zwolnienia i nie ma testu, podlega obowiązkowej 10-dniowej kwarantannie w Chorwacji. 
   

  Zobacz najnowsze