Gdańsk 16 °C
 • Pomoc dla niepełnosprawnych
 • Change languageSprache ändernизменить языкZmień język

  Wielka Brytania przywraca kwarantannę dla Polaków

  2020-10-02, 09:00

  Główne zdjęcie
  Zmiany na Wyspach, a także w Finlandii, Grecji i na Sycylii dla podróżujących z Polski. Od soboty 3 października, od godziny 5.00 rano, Polacy podróżujący do Wielkiej Brytanii będą musieli poddać się 14-dniowej izolacji. Ma to związek ze wzrostem zachorować na koronawirusa w Polsce.


  Wielka Brytania 

  O decyzji dotyczącej przywrócenia kwarantanny dla Polaków, a także przyjeżdżających z Turcji i karaibskich wysp Bonaire, St. Eustatius i Saba, poinformował brytyjski minister transportu Grant Shapps. Tamtejsze  ministerstwo spraw zagranicznych zmieniło również rekomendacje dla podróżnych w przypadku Polski i Turcji i obecnie zaleca, by unikać podróży do tych dwóch państw, o ile nie jest to niezbędne. 

  Polskie MSZ informuje, że obowiązek kwarantanny obejmuje podróżnych przybywających wszystkimi środkami transportu: drogą lotniczą, morską i pociągiem. Każda osoba przybywająca do Wielkiej Brytanii ma obowiązek wypełnienia formularza Passenger Locator Form do 48 godzin przed przybyciem do tego kraju, w którym wskazuje adres, pod którym będzie odbywała samoizolację. Link do formularza znajduje się TUTAJ

  Z  obowiązku 14-dniowej kwarantanny po przyjeździe do Wielkiej Brytanii zwolnieni są m.in.: kierowcy zawodowi przewożący towary lub osoby w międzynarodowym transporcie kołowym, osoby przybywające do Anglii w celu tranzytu do innego państwa, sezonowi pracownicy pracujący w branży rolniczej mający zapewnioną pracę na konkretnej farmie, zarejestrowani pracownicy służby zdrowia, jeśli przybywają do Anglii, aby wykonywać obowiązki służbowe, niekoniecznie związane z koronawirusem, osoby mieszkające w Zjednoczonym Królestwie, ale pracujące w innym kraju i podróżujące między Zjednoczonym Królestwem a państwem, w którym pracują co najmniej raz w tygodniu.

  Źródło: MSZ


  Osoby przyjeżdżające z Polski były zwolnione z kwarantanny od 10 lipca, kiedy obowiązywać zaczęła pierwsza lista krajów uznanych za bezpieczne. Stopniowo, w miarę nawrotu epidemii, brytyjski rząd skreślał z niej kolejne kraje, w tym już wcześniej większość państw członkowskich Unii Europejskiej. Skreślenie danego kraju z listy uznanych za bezpieczne zwykle następowało, gdy liczba zakażeń koronawirusem w ciągu siedmiu dni przekraczała 20 na 100 tys. mieszkańców.

  Finlandia 

  Od poniedziałku 5 października przywrócone zostaną kontrole graniczne dla osób przybywających do Finlandii z Polski. Takie przepisy obejmą także podróżujących z Litwy oraz San Marino. Podano, że "różnice w sytuacji epidemicznej między Finlandią a resztą Europy" oraz "eskalacja pandemii" wymagają utrzymania kontroli granicznych do czasu wprowadzenia "zastępczych procedur".

  Sycylia i Grecja

  Od 30 września osoby przybywające na Sycylię muszą pokazać zaświadczenie o negatywnym wyniku testu na obecność koronawirusa, przeprowadzonego do 72 godzin przed wjazdem na terytorium wyspy. 
  Osoby przylatujące z Polski do Grecji będą musiały okazać negatywny wynik testu na COVID-19, który powinien być wykonany nie później niż 72 godziny przed przybyciem. 

  Zobacz najnowsze