Gdańsk 19 °C
 • Pomoc dla niepełnosprawnych
 • kontrast Kontrast
  Change language Sprache ändern изменить язык Zmień język

  Właściciele lotniska ślą protest do premiera w sprawie podwyżek opłat

  2021-09-22, 13:00

  Główne zdjęcie
  Marszałek Województwa Pomorskiego i prezydenci Trójmiasta uważają, że dodatkowe wysokie opłaty wpłyną na pogorszenie sytuacji lotniska, obciążą mieszkańców i zmniejszą atrakcyjność turystyczną i inwestycyjną regionu.

  "My, samorządy Gdańska, Gdyni i Sopotu oraz Województwa Pomorskiego, właściciele Portu Lotniczego Gdańsk, protestujemy przeciwko niszczeniu dobrze rozwijającego się rynku lotniczego na poziomie lokalnym i próbie przerzucenia skutków pandemii Covid-19 na porty regionalne i linie lotnicze, a co za tym idzie na pasażerów, mieszkańców naszego regionu. Zdecydowanie sprzeciwiamy się jakiejkolwiek podwyżce opłat: terminalowej i trasowej, zaproponowanej przez Polską Agencję Żeglugi Powietrznej, a popieranej przez polski rząd" - napisali we wspólnym liście szefowie samorządów województwa, Gdańska, Gdyni i Sopotu.

   

   

  List do premiera został zaprezentowany na konferencji prasowej w Porcie Lotniczym w Gdańsku. W jej takcie współudziałowcy lotniska mówili: 

   

  Apeluję do polskiego rządu, aby zweryfikował stanowisko Polskiej Agencji Żeglugi Powietrznej (w sprawie podwyżek opłat) w interesie pasażerów korzystających z Portu Lotniczego w Gdańsku i innych portów regionalnych w Polsce. Zależy nam na tym, by wzrost opłat nie spowodował likwidacji połączeń, z których tak obficie korzystali pasażerowie przed pandemią, ale także i w tym roku. 

  Mieczysław Struk Marszałek Województwa Pomorskiego
   

  Okres pandemii to był poważny cios dla tego segmentu transportu. Musimy robić wszystko, by go odbudowywać, by walczyć o każde kolejne, nowe połączenie w naszym trójmiejskim porcie lotniczym. Elementem jakości życia naszych mieszkańców jest mobilność transportowa, oparta także o połączenia lotnicze naszych portów regionalnych. Obawiamy się, że planowane podwyżki będą skutkować ograniczeniem liczby połączeń, a przez to ograniczeniem tego elementu życia, którzy zaakceptowali mieszkańcy Pomorza i innych regionów.

  Wojciech Szczurek Prezydent Gdyni
   

  Rozumiemy trudną sytuację finansową Polskiej Agencji Żeglugi Powietrznej. Wybrano jednak najprostszy i najgorszy sposób jej poprawy. Obciążenie kolejnymi opłatami, w praktyce podatkami, które wpłyną na podwyższenie cen biletów, to osłabienie atrakcyjności i konkurencyjności lotniska. To działanie obniży też atrakcyjność inwestycyjną Pomorza. Wiele firm i wielu inwestorów przychodzą na Pomorze, bo mamy gęstą siatkę połączeń, co jest atrakcyjne z punktu widzenia ekonomicznego. 

  Alan Aleksandrowicz Zastępca Prezydenta Gdańska
   

  Przed pandemią ponad 9 milionów turystów odwiedzało co roku Pomorze. 40 procent to turyści zagraniczni. Nie da się budować potencjału gospodarczego i turystycznego bez turystów zagranicznych. A jesteśmy atrakcyjni dlatego, że mamy dobrze skomunikowane i atrakcyjne lotnisko, które jest dostępne dla każdego. 

  Marcin Skwierawski Zastępca Prezydenta Sopotu
   

   

  W konferencji prasowej uczestniczył także Tomasz Kloskowski Prezes Portu Lotniczego Gdańsk 

   

  Od 1994 roku walczymy o rozwój naszego regionu, by naszym mieszkańcom żyło się łatwiej. Nie chcemy pozwolić na to, żeby ta nasza praca poszła na marne. A ten czarny sen zaczyna się spełniać.

  Do końca września Prezes Urzędu Lotnictwa Cywilnego ma wysłać do Komisji Europejskiej do zatwierdzenia ostateczne stanowisko w sprawie podwyższenia opłat.

  Tomasz Kloskowski 
   

   

  Pełna treść listu: 

  Czytaj więcej: 

  Prezes gdańskiego lotniska nie zgadza się na podwyżki opłat TUTAJ 

  Ryanair grozi zamknięciem połączeń lotniczych z Polski TUTAJ 

  Branża lotnicza pisze do premiera i ministra infrastruktury TUTAJ 

  Zobacz najnowsze